Manta de fibra ceràmica

Manta de fibra ceràmica

La manta de fibra ceràmica (manta de fibra de silicat d'alumini), comunament coneguda com a estora de fibra de silicat d'alumini, està feta d'una matèria primera primària de jade refractari.

● Resistència a altes temperatures i bon rendiment d'aïllament.
● Lleuger amb bona estabilitat.
● Excel·lents propietats d'absorció acústica i d'aïllament.
● Bones propietats d'aïllament elèctric.
Enviar la consulta
Descripció
7782bcb9-dfe6-4315-80ee-9db02f0295c4001

Introducció

 

La manta de fibra refractària és un material d'aïllament tèrmic lleuger fet de fibres refractàries (com ara alúmina, sílice, etc.) mitjançant processos com la formació de fibres, el cardat i l'agulla. Presenta una baixa conductivitat tèrmica, resistència al xoc tèrmic i facilitat de processament.

Amb avantatges integrals com serlleuger, prim, fort i rendible, les mantes de fibra refractària s'han convertit en materials bàsics per a actualitzacions d'estalvi d'energia a les indústries d'alta temperatura. Les innovacions tecnològiques continuen impulsant una transformació verda i intel·ligent en sectors com l'acer, el vidre i l'energia.

 

Avantatge

 

 

Aïllament tèrmic d'alta eficiència i lleuger

La conductivitat tèrmica és només d'1/5 a 1/10 de la dels maons refractaris tradicionals (per exemple, la manta de fibra ceràmica té una conductivitat tèrmica de 0,2 W/(m·K) a 800 graus, mentre que els maons d'alta alúmina arriben a 1,5 W/(m·K)). Això pot reduir la temperatura de la paret del forn entre 50 i 100 graus i reduir la pèrdua de calor en més d'un 30%.

Amb una densitat de 80-300 kg/m³ (maons refractaris: 2000-2800 kg/m³), el pes de l'equip es redueix en un 70-80%, minimitzant la càrrega sobre les estructures d'acer.

 

 

Resistència al xoc tèrmic i estabilitat química

Pot suportar canvis bruscos de temperatura de fins a 1000 graus sense trencar-se (els refractaris convencionals solen suportar només 300-500 graus), per la qual cosa és adequat per a forns amb parades freqüents d'arrencada.

Resistent als gasos àcids i alcalins (per exemple, SO₂, HCl) i dura entre 2 i 3 vegades més que els maons refractaris a les incineradores de residus.

 

 

Facilitat de construcció i funcionalitat ampliada

Es pot instal·lar mitjançant enganxament, costura o ancoratge, amb una eficiència de construcció més de 5 vegades superior a la maçoneria de maó refractari.

Amb un recobriment antioxidant superficial (per exemple, ZrO₂), la seva vida útil supera els 5 anys en atmosferes oxidants de 1400 graus.

 
Zinfon Refractory Technology Co., Ltd.
 

Oferim serveis únics, des de la consulta tècnica fins al disseny, la producció i el suport postvenda.

1
Directe del fabricant
2
Preus de fàbrica
3
Servei Premium
4
Personalització disponible

Matèries primeres

Ordinary Type (Al₂O₃ + SiO₂ content >96%): Principalment fet de bauxita i sílice, amb una temperatura màxima de servei de 1000 graus.

High-Purity Type (Al₂O₃ >45%, SiO₂ >50%): Utilitza matèries primeres d'alta puresa, adequades per a aplicacions netes d'alta temperatura com els forns de sinterització de ceràmica de precisió.

 

Especificacions físiques i químiques

 

Marca/Propietats

ZF-ST-BL

ZF-HA-BL

ZF-HZ-BL

Temp. especificació (grau)

1260

1360

1430

Temp. de treball (grau)

1050

1200

1350

Densitat a granel (kg/m³)

96
128

96
160

96
160

Canvi lineal permanent (%)

-3
1000 graus

-3
1250 graus

-3
1350 graus

Conductivitat tèrmica

0,09 (400 graus)
0,176 (800 graus)

0,132 (600 graus)
0,22 (1000 graus)

0,76 (600 graus)
0,22 (1000 graus)

Resistència a la tracció (MPa)

0.05

0.06

0.06

Composició química (%)

Al₂O₃

44

52

34

Al₂O₃+SiO₂

96

99

–

Al₂O₃+SiO₂+ZrO₂

–

–

99

ZrO₂

–

–

15-17

Fe₂O₃

<1

0.2

0.2

Na₂O+K₂O

Menor o igual a 0,5

0.2

0.2

 

Procés

 

Preparació de matèries primeres → formació de fibres de fusió → recollida de fibres → emmotllament d'agulla → posttractament → tall i embalatge

I. Preparació de matèries primeres

Selecció i dosificació de matèries primeres

Materials principals: Bauxita d'alta alúmina (Al₂O₃ 45%–60%), sílice (SiO₂ 30%–50%), sorra de zircó (ZrO₂ 10%–20% per a productes de gamma alta).

Additius: Bòrax (flux), sol de midó/sílice (aglutinant) i repel·lent a l'aigua (per a productes resistents a la humitat).

Pretractament de matèries primeres

Trituració: Les matèries primeres es trituren en partícules<5 mm using jaw and hammer crushers.

Mòlta: Mòlta amb un molí de boles a una malla superior o igual a 200 per a una composició uniforme (desviació de l'ingredient<±0.5%).

 

 

Ap6cAv3xRvSyUM9iyBnqqA001

II. Procés de fusió a fibra

Fusió a alta temperatura

Les matèries primeres s'escalfen a 1800-2200 graus en forns de fusió elèctrics (per exemple, forns d'arc trifàsic o de plasma) per formar una fase fosa uniforme.

Formació de fibres (dos mètodes principals)

Mètode de bufat: L'aire d'alta pressió (0,5-1,0 MPa) s'aboca sobre el corrent fos per dividir-lo en fibres de 2-5 μm de diàmetre.

Avantatges: Equips senzills, de baix cost; longitud de la fibra 0,5-10 cm; adequat per a mantes industrials estàndard.

Mètode de filatura centrífuga: El material fos entra en un disc giratori d'alta velocitat (10.000–15.000 rpm) i és expulsat per força centrífuga.

Avantatges: Produces finer fibers (1–3 μm) with a high aspect ratio (>1000), resultant en un 30% més de resistència de la manta, ideal per a productes de gamma alta.

 

Comparació de paràmetres de procés

 

Paràmetres

Mètode de bufat

Mètode de filatura centrífuga

Diàmetre mitjà de fibra

3-5μm

1-3μm

Relació L/D

500-1000

>1000

Resistència a la tracció

50-80N/50mm

80-120N/50mm

Contingut de boles d'escòria

10%-15%

5%-10%

Conductivitat tèrmica (800 graus)

0.18-0.22W/(m·K)

0.15-0.18W/(m·K)

Camp d'aplicació

Forn industrial general, aïllament de canonades

Revestiments de forn d'alta temperatura, aïllament aeroespacial

III. Recollida i liquidació de fibra

Cambra de recollida de cotó

Les fibres formades són transportades pel flux d'aire a la cambra i es dipositen sobre un cinturó de malla a pressió negativa (-500 a -1000 Pa), formant una capa de cotó.

Controls clau: La velocitat del flux d'aire de 0,5-1,5 m/s garanteix una distribució aleatòria de la fibra (orientació<15%) to avoid anisotropy.

Pretractament previ agulla

Plegat: Plegat mecànicament per augmentar la esponjositat (reduint la densitat aparent entre un 10 i un 20%) i millorar l'aïllament.

Pre-compactació: La capa de cotó es compacta al 50-70% de la densitat objectiu en preparació per a l'agulla.

 

IV. Emmotllament d'agulla

Procés d'agulla

Densitat d'agulla: 20–50 agulles/cm²

(20-30 per a mantes normals; 40-50 per a mantes d'alta resistència)

Profunditat d'agulla: 10-20 mm

(Massa profunda pot trencar les fibres; massa poc profunda redueix la força d'unió)

Equipament: Màquines d'agulla multicanal (3-5 etapes), amb una densitat d'agulla que augmenta gradualment per millorar la resistència de la manta.

Optimització del rendiment

Reforç transversal: Cross-needling or adding transverse fibers increases tensile strength by 50% (longitudinal >80 N/50 mm; transverse >40 N/50 mm).

Control de gruix: S'aconsegueix una precisió de ±0,5 mm ajustant la pressió de l'agulla i la velocitat de la cinta (gruix estàndard: 5-50 mm).

 

V. Post-tractament

Sinterització d'alta temperatura (opcional)

Escalfat a 900-1100 graus durant 2-4 hores per cremar aglutinants orgànics (per exemple, midó) i induir la cristal·lització de la mullita, millorant l'estabilitat a alta temperatura.

Tractament superficial

Revestiment: Ruixat amb recobriments resistents a altes temperatures (per exemple, ZrO₂, Al₂O₃) per formar una capa resistent a l'oxidació, augmentant la tolerància a la temperatura entre 100 i 200 graus.

Capa composta: Laminated with aluminum foil or stainless steel mesh to enhance reflectivity (>85%) o resistència mecànica.

 

VI. Tall i embalatge

Talla a mida

Les màquines de tall automatitzades (làser o ganivets mecànics) proporcionen una precisió de ±1 mm.

Amplades estàndard: 610 mm / 1220 mm

Longituds estàndard: 10–50 m

Embalatge i emmagatzematge

Embalatge a prova d'humitat: pel·lícula PE + bossa teixida; contingut d'humitat<1%

(Conservar en ambients secs amb humitat relativa<60%)

Embalatge de compressió: Volum comprimit al 30-50% de la mida original

(Rebound rate >95%, es recupera en 24 hores després de desembalar)

u19386361523727372957fm253fmtautoapp138fJPEG001
u22521121932866752275fm253fmtautoapp138fJPEG001
u40949371573521472731fm253fmtautoapp138fJPEG001

Aplicació

 

 

Indústria metal·lúrgica

L'aïllament tèrmic de les parets dels forns en alts forns, alts forns calents i forns de reescalfament redueix la pèrdua de calor i millora l'eficiència.

S'aplica en cullerots i torres per mantenir la temperatura de l'acer fos i millorar la qualitat de la fosa.

 

 

Indústria petroquímica i química

S'utilitza en forns de craqueig, reactors i canonades per bloquejar la transferència de calor i protegir contra mitjans d'alta temperatura.

Aïlla els forns químics i les incineradores dels gasos corrosius, allargant la vida útil dels equips.

 

 

Indústria elèctrica

Aïlla les parets de les calderes i els conductes de fum de les centrals elèctriques per reduir la dissipació de calor i el pes dels equips.

Embolica les turbines i les canonades d'alta temperatura per reduir la pèrdua d'energia i millorar la seguretat.

 

 

Forns i equips de tractament tèrmic

S'utilitza darrere de maons refractaris en forns de ceràmica i refractaris, reduint la temperatura de la paret externa entre 50 i 80 graus i el consum d'energia entre un 15 i un 20%.

Aïlla els sostres i les parets dels forns de vidre, evitant la pèrdua de calor i les esquerdes en entorns de temperatura fluctuants.

 

 

Prevenció d'incendis i aïllament tèrmic d'edificis

S'utilitza en barreres contra incendis i canals de cables en edificis de gran alçada a causa de la seva incombustibilitat (resistent al foc fins a 1000-1400 graus).

Proporciona un aïllament lleuger per a edificis industrials i magatzems frigorífics.

 

 

Fabricació de maquinària

Aïlla els components del motor d'alta temperatura (per exemple, tubs d'escapament) per millorar l'estabilitat tèrmica.

Redueix la pèrdua de calor en motlles de forja i fosa a pressió, allargant la vida útil.

 

 

Aeroespacial i militar

Proporciona protecció tèrmica per a motors de coets i ogives de míssils durant el vol d'alta velocitat.

Compartiments ignífugs del motor d'avions per garantir la seguretat del vol.

 

 

Equips de protecció del medi ambient

S'utilitza en revestiments d'incineradores i forns de tractament de residus perillosos per a aïllament tèrmic i resistència a la corrosió.

Aïlla les canonades d'alta temperatura en sistemes de desulfuració i desnitrificació.

 

 

Nou Sector Energètic

Aïlla els col·lectors solars i els sistemes d'emmagatzematge d'energia d'alta temperatura, millorant l'eficiència tèrmica.

Proporciona aïllament per a les piles de piles de combustible, assegurant condicions de reacció estables.

 

 

Enginyeria Naval i Marina

Aïlla les calderes de vaixells i les canonades de vapor per reduir el pes i protegir les estructures de la cabina de les altes temperatures.

 

 

Electrònica i Semiconductors

S'utilitza en equips de processament de semiconductors (per exemple, forns de difusió i recuit) per mantenir un control precís de la temperatura.

 

 

Subministraments de protecció contra incendis

Serveix com a material bàsic en roba de protecció d'alta temperatura i cortines contra incendis per als bombers i els treballadors metal·lúrgics.

 

u16312004972507507314fm253fmtautoapp138fJPEG
u1117622344251602243fm253fmtautoapp138fJPEG
u5407898932639550410fm253fmtautoapp138fJPEG
u22521121932866752275fm253fmtautoapp138fJPEG
 

 

 

 

Etiquetes populars: mantes de fibra ceràmica, fabricants de mantes de fibra ceràmica de la Xina, proveïdors, fàbrica